Jak wygląda wizyta u ginekologa podczas miesiączki?

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Czasami na wizytę u dobrego ginekologa trzeba długo czekać. Nie jest to najbardziej przyjemna perspektywa. Po pierwsze nikt nie lubi kolejek. Poza tym precyzyjne ustalenie terminu wystąpienia miesiączki nie jest łatwe. Co zrobić w sytuacji, gdy menstruacja pojawi się w dniu umówionej wizyty?

Zalecenia dotyczące wizyty u ginekologa

Istnieją zalecenia dotyczące badania ginekologicznego. Powszechnie przyjmuje się, że tego typu badanie najlepiej wykonać po zakończeniu miesiączki. Optymalny termin to pierwsze dziesięć dni – liczone po ustaniu krwawienia. Organizm kobiecy jest na tym etapie wyciszony i w dobrej kondycji. Nie odczuwasz bólów piersi, brzuch jest wklęsły, narządy nie są rozpulchnione. Dzięki temu badanie przeprowadzone przez ginekologa będzie najbardziej miarodajne. Lekarz może wówczas zauważyć jakiekolwiek ewentualne zmiany rozwijające się na narządach kobiecych.

Pierwsze dziesięć dni po miesiączce to czas, w którym ciało odpoczywa po bólu menstruacyjnym, ale jeszcze nie cierpi na żadne dolegliwości związane ze zbliżającą się owulacją. Ponadto tkanka gruczołu sutkowego nie jest zgrubiona. Piersi są delikatnie mniejsze niż tuż przed miesiączką. Nie bolą, nie są rozciągnięte. Dzięki temu lekarz może zbadać piersi manualnie.

Badanie ginekologiczne podczas miesiączki

Jeżeli chcesz odwiedzić ginekologa po prostu dla kontroli organizmu – lepiej umów się w dniu, gdy nie masz miesiączki. Oczywiście może się zdarzyć, że termin menstruacji się przesunie. W takim wypadku po prostu zadzwoń do poradni i poproś o przesunięcie wizyty. Z całą pewnością lekarz i rejestratorka Cię zrozumieją. Co prawda możliwe jest wykonanie badania ginekologicznego podczas miesiączki, ale wyniki mogą się jednak okazać niemiarodajne.
Powszechną praktyką jest zlecanie kobietom wykonanie powtórnych badań, już po miesiączce.

Zupełnie inaczej postępuj jednak, jeśli musisz iść do ginekologa przez wzgląd na problemy zdrowotne. W takim wypadku nie czekaj na zakończenie miesiączki. Jeżeli niepokoi Cię zbyt obfite krwawienie, masz bardzo mocne bóle lub cierpisz na choroby kobiece – nie zastanawiaj się, tylko idź do lekarza. Pamiętaj – nie ma żadnych przeciwwskazań dla zrobienia USG lub badania manualnego podczas miesiączki. Wykonanie tego typu badań jest utrudnione, ale nie niemożliwe.

Miesiączka a cytologia

W trakcie okresu nie powinno się wykonywać badania cytologicznego. Ze względu na to, że w pobranym materiale znajduje się krew, analiza będzie niewiarygodna. Żaden lekarz ginekolog nie zdecyduje się na tego rodzaju badanie, jeśli nie będzie ku temu konkretnych powodów. Właśnie dlatego na wizytę kontrolną lepiej umówić się po menstruacji. Wówczas będzie można wykonać wszelkie profilaktyczne badania – także cytologię. W przeciwnym wypadku konieczne stanie się odwiedzenie lekarza dwa razy. Badania ginekologiczne nie należą do najbardziej komfortowych. Lepiej więc umówić się w dogodnym terminie i sprawdzić wszystko od razu.

Miesiączka a spirala domaciczna

Spirale domaciczne są zazwyczaj zakładane właśnie w trakcie trwania miesiączki. Ma to swoje uzasadnienie. Po pierwsze tylko podczas trwania menstruacji można mieć pewność, że kobieta nie jest w ciąży. Ponadto kanał szyjki macicy jest wtedy lekko otwarty, dlatego o wiele łatwiej jest poprawnie zainstalować wkładkę. Kobieta nie odczuwa wówczas tak dużego bólu. Co ważne, spirala nie powinna być zakładana na samym początku menstruacji. Ze względu na obfite krwawienie może wówczas dojść do jej wypadnięcia. Dlatego najbardziej dogodnym terminem dokonania zabiegu są ostatnie dni miesiączki.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Udostępniaj.

O autorze

Jacek Morzyszek

Możliwość komentowania jest wyłączona.