Łysienie poporodowe – czy musi dotyczyć każdej kobiety?

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

W okresie ciąży diametralnie zmienia się zapotrzebowanie organizmu na wiele składników odżywczych. Wynika to z konieczności wzmocnienia organizmu przyszłej mamy oraz zapewnienia idealnych warunków do rozwoju dziecka. Dochodzi także do zaburzeń w poziomie hormonów. Także poród i okres połogu to czas wielkich zmian i obciążenie dla organizmu kobiety. Odbija się to niekorzystnie na kondycji włosów – normą jest nadmierne wypadanie włosów po porodzie. No właśnie, czy rzeczywiście jest to norma? Czy można zapobiec poporodowej utracie włosów?

Ciąża i poród – od bujnej fryzury do nadmiernej utraty włosów

W ciąży każda kobieta promienieje – dzięki wysokiemu poziomowi estrogenów we krwi znaczącej poprawie ulega kondycja włosów i skóry. Włosy są gęste i błyszczące, szybciej rosną. Jednak po porodzie włosy nie są już tak zjawiskowe. Przede wszystkim – dochodzi do spadku poziomu estrogenów, a to przyczynia się do wypadania włosów, ich ścieńczenia, matowości czy łamliwości. Kolejnym czynnikiem wpływającym negatywnie na kondycję włosów jest stres związany z porodem i pierwszymi miesiącami macierzyństwa, nieprzespane noce, zmęczenie, obciążenie organizmu karmieniem piersią.

Proces nadmiernej utraty włosów najczęściej rozpoczyna się około dwóch miesięcy po porodzie i ustępuje samoistnie po upływie roku. Jest to skorelowane ze zmianami w poziomie estrogenów. Na te zmiany nie mamy wpływu – trudno jest zatem uniknąć poporodowej utraty włosów. Można jednak zrobić wiele w kierunku wzmocnienia włosów, co nieco zminimalizuje wypadanie włosów, a następnie przyspieszy ich odrastanie.

To na pewno nie zaszkodzi…

Nie można całkowicie powstrzymać łysienia poporodowego, ale warto zrobić wszystko, by utrata włosów była jak najmniej dotkliwa. Przede wszystkim – dobrze jest zadbać o dietę. Oczywiście każda kobieta w ciąży czy karmiąca piersią stara się jak najlepiej zbilansować dietę, a główną motywacją jest dobro dziecka. Ale jeśli jednocześnie możemy dostarczyć składników pokarmowych odżywiających włosy – to czemu nie? Szczególnie ważne jest zapewnienie podaży białek i kwasów tłuszczowych omega 3, witamin z grupy B, witaminy C i D, żelaza, magnezu czy cynku.

Oczywista jest także konieczność unikania stresu, wysypiania się. Nie należy ponadto zaniedbywać właściwej pielęgnacji włosów – naturalne szampony, maski przygotowane własnoręcznie, olejowanie włosów oraz unikanie suszenia, farbowania czy rozjaśniania włosów na pewno wzmocnią włosy.

W tym trudnym dla każdej kobiety okresie przejściowym, można w prosty i bezpieczny sposób poprawić wygląd fryzury. Mowa o natychmiastowym zagęszczeniu fryzury przy użyciu włókien keratynowych dr Hair. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ich temat, kliknij tutaj. Preparat tego typu produkowany jest z wykorzystaniem osiągnięć nanotechnologii, a zatem umożliwia wykorzystanie struktur o mikroskopijnej średnicy. Nanowłókna keratynowe doskonale scalają się ze strukturą włosa, dając natychmiastowy efekt jego pogrubienia i zagęszczenia. To świetny sposób na poprawienie wyglądu fryzury w okresie, gdy włosy wypadają w nadmiarze – wtedy bezstresowo można oczekiwać na powrót fryzury do wyjściowej formy, ciesząc się codziennie swoim odbiciem w lustrze.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Udostępniaj.

O autorze

Jacek Morzyszek

Możliwość komentowania jest wyłączona.