Technologia utleniania ozonem w uzdatnianiu wody pitnej

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Woda jest tym składnikiem, którego najbardziej potrzebują do życia wszystkie istoty żywe. Bez niej życie na Ziemi z pewnością by nie istniało, dlatego też jest ona zgromadzona w dużej ilości. Jednak nie każdy rodzaj wody jest zdatny do picia. Niektóre z nich posiadają takie właściwości, które całkowicie uniemożliwiają jej spożycie. Są to przede wszystkim zanieczyszczenia, ale też wirusy, bakterie, drobnoustroje, grzyby i inne elementy. Oczywiście woda poddawana jest różnym procesom filtrowania, jednak często nie są one wystarczające, aby przygotować ją do bezpiecznego spożywania.

W takim przypadku z pomocą przychodzi ozon, czyli związek, posiadający właściwości utleniające. Można go wykorzystywać jako świetny środek do uzdatnia wody. Przez ozonowanie rozumie się przepuszczanie przez wodę powietrza wzbogaconego o ozon. Wytwarza się go za pomocą specjalnych urządzeń – ozonatorów. Owo wytwarzanie zachodzi sztucznie, ale jest upodobnione do naturalnego powstawania tego związku np. podczas wyładowań atmosferycznych. Dlatego też w specjalnym urządzeniu doprowadza się do cichego wyładowania elektrycznego. Woda i ozon łączone są ze sobą w specjalnych zbiornikach absorpcyjnych.

Ozon w konsekwencji doprowadza do: poprawienia kolorytu, smaku oraz zapachu wody, usunięcia substancji takich jak pestycydy, usunięcia mikroorganizmów powodujących zakażenia. Jego działanie polega na utlenianiu wszystkich zanieczyszczeń, dzięki czemu woda nabiera właściwości uzdalniających ją do spożywania przez ludzi. Produktem ostatecznym staje się woda o wysokiej jakości, którą można pić bez obaw o swoje zdrowie.

Ozon stosuje się np. w zakładach komunalnych i przemysłowych, wytwarzając go na miejscu. Ma on działanie przyjazne dla środowiska, nie szkodzi mu w żaden sposób, nie pozostawia po sobie produktów ubocznych – jedynym takim produktem-pozostałością jest tlen, który oczywiście nie zagraża ani środowisku, ani człowiekowi.

Ponadto pijąc wodę, która została poddana ozonowaniu, dostarcza się swojemu organizmowi substancji czystej, służącej do eliminowania niebezpiecznych patogenów. Wprowadza się je do organizmu często nieświadomie – robią to np. dzieci podczas zabawy z zwierzętami. Mycie naczyń, mycie zębów także stają się bardziej efektywne przy okazji używania wody po ozonowaniu.
Ozon ma dużo więcej zastosowań, korzysta się z niego np. w kosmetyce, w medycynie czy stomatologii. Jednak to ozonowanie wody wciąż pozostaje najważniejszą jego zdolnością. Wykorzystanie technologii ozonowej jest bardzo bezpieczne dla środowiska oraz człowieka, dlatego warto poświęcić mu więcej uwagi.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Udostępniaj.

O autorze

Jacek Morzyszek

Możliwość komentowania jest wyłączona.